Hrady a zříceniny

Libštejn (5 km) - zřícenina hradu Libštejn z poloviny 14. století, nachází se na skalnatém ostrohu, který na západní straně spadá příkře do údolí řeky Berounky, jeho historie je úzce spojena s nedalekým Liblínem.

Salon (7 km) - zřícenina hradu v obci Březina. První zmínka o hradu Salon je známa z roku 1389, kdy byl majitelem Jindřich ze Šternberka.

Mitterwald (9 km) - zřícenina hradu, nad Lhotou pod Radčem, pocházejícího z roku 1343, dnes z něj ovšem existují jen zbytky valu.

Krašov (15 km) - Krašov patřil k nejstarším českým hradům, byl založen 1232 Jetřichem z rodu Hroznatovců. Z jeho torza je úžasný výhled na řeku Berounku. K hradu se dostanete z Brodeslav nebo Rohů. Parkoviště se zříceninou hradu spojuje naučná stezka v délce 2 km s 5ti zastávkami. Necelé 2 km od hradu se nachází skanzen lidové architektury. Pod hradem se rozprostírá přírodní rezervace Krašov.

Radyně (22 km) - hradní zřícenina u Starého Plzence. Královský hrad byl postaven před rokem 1361 během vlády Karla IV. Dnes z něj stojí obvodové zdi s oběma věžemi. Hranolová věž je zastřešena a upravena na rozhlednu. Dále se dochovaly 2 hluboké cisterny, základy hradeb a hluboký příkop. Navštívit Radyni je možné od dubna do října, od 9 do 18 hod, od listopadu do března pak od 9 do 16 hod. Na protějším vrchu Hůrka lze vidět z Radyně další významnou architektonickou památku v podobě rotundy sv. Petra a Pavla, jež patří k nejstarším stavbám Plzeňského kraje.

Krakovec (30,8 km) - pohádkový hrad, který si zahrál hned ve 2 pohádkách - Ať žijí duchové a Princ a Večernice. Krakovec je zřícenina gotického hradu přestavěného na renesanční zámek. Monumentálně pojatá architektura nabízí k obdivu unikátní gotické prvky, arkýřovou kapli, půlválcovou věž i průniky krajiny a architektury. Hrad založil roku 1381 jeden z oblíbenců Václava IV. Roku 1414 zde pobýval také Jan Hus před cestou na kostnický koncil. Hrad je možné navštívit ve dnech uvedených na stránkách NPÚ www.hrad-krakovec.cz

Rabštejn (43 km) - hrad přestavěný na zámek. První písemná zmínka o Rabštejně pochází z roku 1269, kdy byl ve vlastnictví rodu Milhosticů. Nachází se v historicky nejmenším městě jv ČR - Rabštejně nad Střelou, který je dnes součástí Manětína. V Rabštejně nad Střelou nezapomeňte navštívit také zříceninu druhého rabštejnského hradu Sychrova nebo roubené stavení U Lišáka pod městem. U parkoviště a autobusové zastávky na horním okraji města začíná naučná stezka, má necelých 7 km a během 14ti zastavení vás provede nejzajímavějšími místy Rabštejna a jeho okolí.