Aktivity

Na této stránce vám přinášíme jen zlomek z množství možností, jak příjemně strávit čas v okolí penzionu Farma Dvorec.

Pěší turistika

 
Na příjemnou procházku v letním i zimním období můžete vyrazit do některého z přilehlých krajinných útvarů. Krásná krajina vás dokonale zrelaxuje a dobře značené turistické trasy bezpečně dovedou k cíli.
 
Přírodní park Horní Berounka (0,5 km) - přírodním parkem a podél toku řeky Berounky vede značená turistická trasa z Plzně do Zvíkovce. Na trase nebo v její blízkosti uvidíte Malochovu skalku, projdete rezervací Háj a Zábělá, kolem Třímanských skal. Nedaleko těchto skal je na levém břehu řeky nevelký přírodní park Hřešihlavsko, v jehož okrajové části se nachází zřícenina hradu Krašov. Dále je možné vidět přírodní útvar Chlumská stráň. Poslední na trase leží přírodní rezervace Dubensko na pravém břehu Berounky, kde rostou 250 let staré stromky tisu červeného na spilitových skalách.
 
Přírodní park Radeč (6 km) - na příjemnou 25 km dlouhou tůru lze vyrazit z Těškova po červené značce směr Radeč, dále k bývalému hradu Mitterwald. Půjdete tak po první značené cestě v Západních Čechách z roku 1889. Po návratu zpět na původní cestu se vydáte po zelené na vrchol Brno, na němž je umístěn televizní vysílač. Při sestupu odbočíte na Bílou skálu, sejdete do obce Sklená huť a zamíříte po k obci Březina. Červená značka vás zavede březovou alejí k zámku obklopenému původně anglickým parkem, dnes s až 500 let starými dřevinami. Na kopci, kde bývalo rozsáhlé slovanské hradiště se dnes nachází vyhlídkový altán. Odtud budete pokračovat zpět do Těškova. Nejprve po žluté značce k rybníku Habr a dále po modré do cíle.
 
Přírodní park Trhoň (8 km) - dominantou tohoto krajinného komplexu je vrch Žďár (630 m), s dobře zachovanými valy hradiště Knovízské kultury. Ještě známější je však kvůli kamenným polím a mohutným skalním terasám, které nabízejí nevídané rozhledy. Na Zďár můžete vyrazit například z Rokycan po červené značce a dojít až do Holoubkova.
 
Brdy (13 km) - vojenský výcvikový prostor, jež nabízí kouzelnou přírodu a skvělé příležitosti k houbaření. Nejkrásnější je asi oblast Padrťských rybníků. Po hrázi Padrtí vede také cyklostezka. Pěšky lze absolvovat například trasu z Věšína na Padrtě, dále přes Třítrubecký potok a přes Alianci, Tok, nádrž Pilská až do Příbrami v celkové délce 35-40 km, turistické značky tu však nenajdete.
 
CHKO Křivoklátsko (10 km) - ze Zdic vychází modrá turistická značka, která vás zavede přes vesnici Knížkovice k opuštěnému lesnímu rozcestí. 1,5 km odtud se nachází jedno z nejlepších rozhledových míst ve středních Čechách - Vraní skála. Dále můžete vyrazit například na architektonicky velmi cenný hrad Týřov, odkud se vám naskytnou opět nádherné výhledy, tentokráte na Berounku, pozor, cesta na hrad vede příkrými skalnatými svahy. Za zhlédnutí stojí také nedaleká Skryjská jezírka. K hradu stejně jako k jezírkům vycházíte z obce Skryje.

 

Přírodní rezervace V Horách (8,5 km) - zde naleznete unikátní tisový porost čítající až 3 800 tisů červených. Desítky vzrostlých stromů namačkaných na sobě tvoří souvislý porost, tu a tam prosvětlený paloukem.
 

A pokud se při vycházce i rádi vzděláváte, tak právě pro vás je ideální jen 4 kilometry vzdálená naučná stezka Za historií a přírodou Radnicka. Tato naučná stezka je zaměřena na geologické, paleontologické, dendrologické, botanické i kulturní zajímavosti regionu. Naučná stezka má 3 okruhy:

malý Radnický, 2,3 km dlouhý vedoucí přes zámek a muzeum (Kašpar Šternberg), synagogu (Issak Mayer Wisse), Kalvárii (kostel Nanebevzetí P.Marie, K. I. Dienzenhofer), kostel sv. Václava (baroko) a faru (A. J. Puchmajer).

Druhý okruh, Hylákův, měří 12,8 km, začíná na radnickém náměstí, pokračuje Křížovou cestou na Kalvárii ke kostelu Nanebevzetí P. Marie, k pramenné louce Na Roztrhalce, dále ke starému Židovskému hřbitovu a širším okolím Radnic se zajímavými přírodními lokalitami, až ke hřbitovu ve Svaté Barboře, kde je pohřben zakladatel radnického muzea Josef Hylák.

Třetí okruh, Šternberský, je v délce 12 km vhodný i pro cykloturisty. Začíná na  náměstí K. Šternberka v Radnicích, se zastavením u zámku, v němž Kašpar Šternberk pobýval. Vede po silnici k zaplavenému povrchovému dolu Ovčín, který je lokalitou s významnými paleontologickými nálezy (Lokalita Ovčín u Radnic skrývá flóru z období karbonu - stáří - 309 miliónů let). U Přívětického dvora se stezka zastavuje u kostela svatého Martina a přes obec Břasy míří k přírodní památce Kateřina vzniklé po důlní činnosti. Druhou přírodní památkou na stezce je černouhelný výchoz Bašta. Přes Stupno, na jehož hřbitově je Šternberská kaple, v níž je pohřben Kašpar Šternberk, vede stezka na zámek Březina. Kolem zámku byla kdysi věhlasná botanická zahrada a dodnes jsou v parku exempláře starých stromů.

Další, 11 kilometrů vzdálená naučná stezka Kokotské rybníky v délce 10ti kilometrů popisuje historii a přírodu Dýšiny, Bušovic a okolí. Velké oblibě se tato stezka těší také proto, že je zakončena koupalištěm v Nové Huti .

Cykloturistika

 
Milovníci cyklistiky si mohou vybrat některý z následujících okruhů:
 
Dvorecký okruh
 
náročnost: střední
délka: 54,3 km
převýšení: není známo
kolo: trekingové
trasa: Dvorce-Němčovice-Kamenec-Svinná-Bujesily-po červené do Liblína-za mostem po zelené do Dolního Hradiště-Kočín-Babina-Plasy-po zelené do Nebřeziny-Obora-Jarov-Chotinná-po žluté do Nynic-Darová-Vranovice-Břasy-Újezd u Sv. Kříže-Dvorce
na trase: zámek Liblín, klášter Plasy, přívoz Darová
 
Na Krašov a Krakovec
 
náročnost: vysoká
délka: 57,2 km
převýšení: 182 m
kolo: horské
trasa: Bohy-Rohy-Brodeslavy-Všehrdy-Černíkovice-Milíčov-Krakovec-Zvíkovec-Chříč-Ptíč-Hlince-Holovousy-Všehrdy-Bohy
na trase: vyhlídka před obcí Ptíč, Lejskův mlýn, Cukrovic, Uhrovic a Machův mlýn, zřícenina hradu Krašov s vyhlídkou, hrad Krakovec
na okruh se napojíte v obci Bohy (13 km od Farmy Dvorec)
více k cyklotrase naleznete zde.
 
Přes Rokycany a přívoz Darová
 
náročnost: vysoká
délka: 59,3 km
převýšení: 213 m
kolo: horské
trasa: Vranovice-Darová-Nynice-Chotiná-Žichlice-Dolany-Tymákov-Rokycany-Hudlice-Nový Dvůr-Bašta-Doubravka-Vranovice
na trase: kaple, usedlost Třemošnice, Dolanský most, přístřešek v Zábělé, vyhlídka Holý vrch, přívoz Darová
na okruh se napojíte v obci Vranovice (5 km od Farmy Dvorec)
více k cyklotrase naleznete zde.
 
K Hromnickému jezírku
 
náročnost: vysoká
délka: 23,4 km
převýšení: není známo
kolo: horské
trasa: Vranovice-Darová-Nynice-Chotiná-Žichlice-Hromnice-zámek Býkov-Česká Bříza-Zruč-Nadryby-Nynice-Darová-Vranovice
na trase: Hromnické jezírko, zámek Býkov, přívoz Darová
na okruh se napojíte v obci Vranovice (5 km od Farmy Dvorec)
 
Baroko I
                                
náročnost: střední
délka: 37,35 km
převýšení: 248 m
kolo: trekingové
trasa: Výrov-Plasy-Žebnice-Mladotice-Chrášťovice-Odlezly-Potvorov-Bílov-Sedlec-Olšany-Výrov
na trase: autokemp, Mariánská Týnice, klášter Plasy
na okruh se napojíte ve Výrově (17 km od Farmy Dvorec)
více k cyklotrase naleznete  zde 
 
 Baroko II
 
náročnost: střední
délka: 37,55 km
převýšení: 239 m
kolo: trekingové
trasa: Plasy-Vrážné-Ondřejov-Křečov-Štichovice-Vladměřice-Hodovíz-Bažatnice-Dražeň-Lomnička-Lomany-Plasy
na trase: usedlost Nový Ovčín
na okruh se napojíte v Plasích (doporučujeme přesun autem - 30 km od Farmy Dvorec)
více k cyklotrase naleznete zde.
 
Po stopách cisterciáků
 
náročnost: střední
délka: 31,3 km
převýšení: 239 m
kolo: trekingové
trasa: Výrov-Plasy-Mladotice-Chrášťovice-Potvorov-Sedlec-Olšany-Výrov
na trase: hájovna Stradina, usedlost Sechutice, Olšanská a Trojanská hájovna, Mariánská Týnice, klášter Plasy
na okruh se napojíte ve Výrově (17 km od Farmy Dvorec)
více k cyklotrase naleznete  zde
 
Do lesů plných borůvek
 
obtížnost: vysoká
délka: 54,43 km
převýšení: 284 m
kolo: horské
trasa: Plasy-Cikánka-Krašovice-Brod-Horní bělá-Dolní Bělá-Berk-Spankov-Mladotice-Zebnice-Plasy
na trase:usedlosti Libenov a Dolní Lípí, klášter Plasy
na okruh se napojíte v Plasích (doporučujeme přesun autem - 30 km od Farmy Dvorec)
více k cyklotrase zde.
                              

Hrady, zříceniny, rozhledny

 
Rozhledna Na Vrchách (3 km) - nová moderní rozhledna tyčící se nad obcí Břasy nabízí při jasném počasí výhled až na Šumavu či Krušné hory. Vznikla v roce 2013 také jako datový převaděč. Vstup je volný, otevřeno je od 1.4. do 31.10. od 8 do 20 hodin.

Libštejn (5 km) - zřícenina hradu Libštejn z poloviny 14. století, nachází se na skalnatém ostrohu, který na západní straně spadá příkře do údolí řeky Berounky, jeho historie je úzce spojena s nedalekým Liblínem.

Salon (7 km) - zřícenina hradu v obci Březina. První zmínka o hradu Salon je známa z roku 1389, kdy byl majitelem Jindřich ze Šternberka.

Mitterwald (9 km) - zřícenina hradu, nad Lhotou pod Radčem, pocházejícího z roku 1343, dnes z něj ovšem existují jen zbytky valu.

Krašov (15 km) - Krašov patřil k nejstarším českým hradům, byl založen 1232 Jetřichem z rodu Hroznatovců. Z jeho torza je úžasný výhled na řeku Berounku. K hradu se dostanete z Brodeslav nebo Rohů. Parkoviště se zříceninou hradu spojuje naučná stezka v délce 2 km s 5ti zastávkami. Necelé 2 km od hradu se nachází skanzen lidové architektury. Pod hradem se rozprostírá přírodní rezervace Krašov.

Chlum (21) - 25 m vysoká rozhledna na okraji města Plzně. Za dobré viditelnosti jsou vidět vrcholky Šumavy, spatřit lze i vrcholy s rozhlednammi Koráb u Kdyně a Čerchov v Českém lese, nebo např. hrad Přimdu. Otevřeno je od 1.4. do 31.10., základní vstupné je 25 Kč.

Radyně (22 km) - hradní zřícenina u Starého Plzence. Královský hrad byl postaven před rokem 1361 během vlády Karla IV. Dnes z něj stojí obvodové zdi s oběma věžemi. Hranolová věž je zastřešena a upravena na rozhlednu. Dále se dochovaly 2 hluboké cisterny, základy hradeb a hluboký příkop. Navštívit Radyni je možné od dubna do října, od 10 do 17/ 18 hod, plné vstupné je 30 Kč. Na protějším vrchu Hůrka lze vidět z Radyně další významou architektonickou památku v podobě rotundy sv. Petra a Pavla, jež patří k nejstarším stavbám Plzeňského kraje.

Rabštejn (43 km) - hrad přestavěný na zámek. První písemná zmínka o Rabštejně pochází z roku 1269, kdy byl ve vlastnictví rodu Milhosticů. Nachází se v nejmenším historickém městě v ČR, dnes je součástí Manětína. V Rabštejně nad Střelou nezapomeňte navštívit také zříceninu druhého rabštejnského hradu Sychrova nebo roubené stavení U Lišáka pod městem. U parkoviště a autobusové zastávky na horním okraji města začíná naučná stezka, má necelých 7 km a během 14ti zastavení vás provede nejzajímavějšími místy Rabštejna a jeho okolí.

Zámky, kláštery

 

Liblín (6 km) - barokní zámek z let 1770 až 1780, původně jednopatrový, později dvoupatrový a klasicistně upravený. Na zámek navazuje anglický park s barokními plastikami z 18. století. Zámek je mostem spojen s barokním kostelem sv. Jana Nepomuckého. Zámek není přístupný veřejnosti.

Kaceřov (10 km) - Renesanční zámek rodu Gryspeků vystavěný již po roce 1539 na místě středověké tvrze. Jedna z nejhodnotnějších renesančních staveb v Čechách s unikátním opevněním s příkopy a bastiony.

Mariánská Týnice (16 km) - původem poutní kostel a cisterciácké probošství v Mariánském Týnci u Kralovic. Kostel Zvěstování Panny Marie, jednopatrová budova proboštství a ambity s freskovou výzdobou byly postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho v 18. století. V současné době se zde nachází muzeum a galerie severního Plzeňska. Otevřeno denně mimo pondělí 9 až 17 hod.

Chříč (20 km) - barokní zámek, původně tvrz z roku 1447. Tvrz nejprve přestavěna na pravděpodobně renesanční zámek, následně na trojkřídlou barokní stavbu. Zámek není veřejnosti přístupný.

Zbiroh (20 km) - jedná se o první šlechtický hrad v Čechách, zmiňován v církevních kronikách již od konce 12. století. Hrad byl v průběhu staletí přestavěn do současné podoby novorenesančního zámku. Mezi vlastníky patřili například král Přemysl Otakar II., císařové Karel IV., Zikmund a Rudolf II., proto se mu také říká Zámek tří císařů. Zámek Zbiroh je obklopený 60ti hektarovým anglickým parkem. Veřejné prohlídky zámku s průvodcem probíhají po celý rok.

Slabce (23 km) - zámek ve Slabcích založil počátkem 18. století Karel Vančura z Řehnic. K zámku přiléhá romantický krajinářský park o rozloze asi 13 hektarů. V současnosti slouží jako Úřad městyse Slabce, z části také jako zdravotní středisko, obecní knihovna a obřadní síň.

Kozel (23 km) - národní kulturní památka - klasicistní lovecký zámek postavený na konci 18. století pro stavebníka Jana Vojtěcha Černína. Komplex zámku se skládá z čtyřklídlé pozemní budovy kolem vnitřního nádvoří, kaple s jízdárnou a lokajny s konírnou. Zámek nalezneme nedaleko obce Šťáhlavy. Během prohlídky můžete vidět zachovaný mobiliář, jež vám pomůže získat představu o vybavení loveckých zámků na přelomu 18. a 19. století. Okolí zámku tvoří rozsáhlý 40ti hektarový přírodně krajinářský park. Před vstupem do areálu je umístěno minigolfové hřiště.

Plasy (30 km) - národní kulturní památka - bývalé cisterciácké opatství. První panovnický cisterciácký klášter v Čechách založený roku 1144 knížetem Vladislavem II. a na poč. 15. století vypálený husity. V letech 1661 - 1785 velkolepě barokně přestavován podle plánů J. B. Matheye, J. B. Santiniho a K. I. Dientzenhoffera. Dne 9. listopadu 1785 klášter zrušen Josefem II. a od roku 1826 rezidencí kancléře Metternicha a jeho rodiny, kteří si zde zřídili rodinnou hrobku. Klášter lze navštívit od dubna do října od 9/10 do 16/17 hod, vstupné se liší podle navštívených objektů - konvent, kostel, sýpka nebo galerie.

Manětín (40 km) - národní kulturní památka - Manětín je poprvé v písemných pramenech připomínán k roku 1169, kdy byl darován králem Vladislavem II. pražským johanitům. Za Hrobčických z Hrobčic byl koncem 16. století v centru města postaven renesanční zámek. Po požáru v roce 1712 si nechal tehdejší majitel Václav J. Lažanský (+1715) a posléze jeho manželka a syn vybudovat nové sídlo, které má protáhlý půdorys ve tvaru písmene L. Dnes je v něm muzeum a přístupné zámecké interiéry s prostým vybavením.

Nebílovy (40 km) - barokní zámek, v dnešní podobě byl postaven v letech 1706 až 1719 na půdorysu dvou proti sobě obrácených písmen U. Jádro zadního traktu tvoří renesanční tvrz se sgrafitovou výzdobou. Během prohlídky uvidíte expozici dobových inetriérů či unikátní taneční sál s výmalbami A. Tuvory.

Muzea

 

Muzeum Josefa Hyláka Radnice (4 km) - muzeum slouží také jako infocentrum. Muzeum se nachází v původně raně barokním zámku vystavěném za účasti Jakuba Augustona, později upravován Šternberky. K vidění jsou etnografické, historické a přírodovědné sbírky z Radnicka, sbírky starožitností rodáka Václava Kočky-Amorta, informace o osobnostech města a okolí, architektuře a vývoji města. Vstup je zdrama, otevřeno od 8 do 16:30 v květnu až září celý týden, mimo sezonu ve stejnou dobu od pondělí do pátku.

Muzeum letecké a vojenské techniky - Air park Zruč (12 km) - mezi exponáty naleznete letadla, vrtulníky, tanky, transportéry, děla i repliky letadel. Návštěvníci také mají možnost nastoupit do mnoha exponátů. Prohlídka je rozdělěna do několika částí - základní oddělení, speciální oddělení (potěší přdevším fandy techniky letadel) a depozitář. Vstupné pro dospělé je 100/ 200 Kč, otevřeno je v zimních měsících 10 až 18, v letních měsících 10 až 20 hodin.

Muzeum B.Horáka Rokycany (14 km) - muzeum dokumentuje okres Rokycany, ale i část hořovicka, Příbramska, Křivoklátska a jižního Plzěňska. Dále muzeum uskutečňuje krátkodobé výstavy užitého i výtvarného umění a má moderní stálé expozice. Otevřeno je celoročně denně, kromě pondělí, od 8 do 16 hod.

Muzeum na demarkační linii Rokycany (14 km) - sídlí v areálu bývalých kasáren a soustředí se na bojovou techniku a historii vojenství od r. 1918 do r. 1945. Expozice: vojenská kolová technika, dělostřelecký park, tanky a obrněné transportéry. Otevřeno je od dubna do října, od 9 do 18 hod.

Západočeské muzeum v Plzni (21 km) - muzeum umístěné v krásné novorenesanční budově z počátku 20. století. Uvidíte zde mimo jiné expozici palných zbraní nebo výstavu míšeňského historického porcelánu. Otevřeno je od úterý do neděle 10 - 18 hod.

Koupání

 

Zaplavat si můžete na koupališti v Újezdu u Svatého Kříže (2 km) nebo v Rokycanech (14 km), zde je pro vás v zimním období krytý bazén, v letním období koupaliště. Hezké koupání nabízí také rybník Habr u Volduch (12 km) nebo jezero u Ejpovic (19 km).

Kanoe

 

Doporučujeme si zapůjčit lodě a vyjet na vodu. Berounka je jednou z nejkrásnějších řek Česka a jednou z mála, kde plujete krajem bez silnic, jen volnou přírodou. Řeka je nenáročná a doporučená i pro začátečníky. Nalodit se můžete u Dolanského mostu (16 km) a pokračovat buď do Zvíkovce (19 km) - t.j. 43,2 říčních kilometrů, nebo do Skryjí (26km) - t.j. 49 říčních kilometrů. Trasu si můžete případně zkrátit, předpokládaná rychlost plavby na horním toku Berounky je 5 km/h.

Houbaření

 

Okolí penzionu poskytuje hostům spousty míst, kde nasbírat plné košíky. Musíte si ovšem přivstat. Zejména hojně zaparkovaná auta podél radečských lesů napovídají, že se jedná o houbařsky úspěšnou oblast.

 

Tradice a pravidelné kulturní události

 

Masopustní veselí - každý rok se v Radnicích slaví masopust, součástí oslav je zabijačka, průvod v maskách a večerní tancovačka.

Pálení čarodějnic - v Radnicích, stejně jako v ostatních okolních vesnicích zůstala zachována tradice pálení čarodejnic. V dnešní podobě se jedná o přátelské posezení u ohně u příležitosti oslavy jara, poté co je postavena májka.

Radnické kulturní slavnosti - divadelní a hudební festival pořádaný v Radnicích v letním období. 

Kurzy starých řemesel v Radnicích - v Radnicích můžete také navštívit kurzy starých řemesel a zkusit si tak paličkování nebo pletení z papíru.

Ostatní

 

Vodní Hamr v Dobřívě (23 km) - jedná se o unikátní technickou památku ze 16.stol. Je funkční expozicí s ukázkami prací na dobovém zařízení. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo a z něj se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí. Expozice je přístupná v turistické sezoně. Dobřív, ve kterém se hamr nachází, byl díky podbrdské lidové architektuře vyhlášen vesnickou památkovou zónou.

Dřevěný přívoz v Darové (8 km) - jedná se o zajímavou atrakci, ale také jedinou možnost, jak se široko daleko dostat přes řeku Berounku. Přívoz je v celoročním provozu, kromě obdodí, po které je řeka zamrzlá.

Pro děti

 

Pohádkový statek Vranovice - venkovský statek plný strašidel a nejrůznějších aktivit pro děti i jejich rodiče. Otevřeno mají o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin, přes letní prázdniny každý den od 10 do 18 hodin.

Zoo Plzeň - 1 z 20 nejlepších zoologických zahrad v Evropě, pečující o více než 1 300 živočišných druhů. Od dubna do října můžete navštívit také samostatnou specializovanou expozici statických i pohyblivých dinosaurů v životní velikosti. Návštěvy Dino Parku jsou od 8 do 18 hodin, návštěvy zoologické a botanické zahrady lze uskutečnit od 8 /9 do 17/ 18 hodin dle sezóny.

Techmania - science centrum v prostorách bývalé provozní haly v areálu Škoda Holding a.s., naleznete zde přes 60 interaktivních exponátů, dále např. modely lokomotiv a 3D planetárium. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.

Návštěva Plzně

 

Plzeňské historické podzemí - prohlídka chodeb, sklepů a studní přibližující návštevníkům středověký život pod městem. Součástí prohlídky je i ochutnávka piva. Otevřeno je denně od 10 do 17/ 18 hod, základní vstupné je 80 Kč.

Pivovar Prazdroj a Pivovarské muzeum - prohlídka pivovaru vás provede místy, kde se známý ležák od roku 1842 vyrábí, ve sklepích ochutnáte nefiltrovaný Pilsner Urquell čepovaný přímo z ležáckého sudu. Pivovarské muzeum pak mapuje výrobu piva od středověku až po vznik velkých průmyslových pivovarů. Součástí muzea je pozdně gotická sladovna, hvozd, původní valečka a dvouúrovňové ležácké sklepy. Součástí prohlídky je opět ochutnávka piva. Pivovar můžete navštívit denně od 8 do 17/ 18 hod za 140 Kč, muzeum pak od 10 do 17/ 18 hod za 100 kč.

Katedrála sv. Bartoloměje - gotická katedrála je dominantou města. Z její 102,26 metrů vysoké věže se naskýtá krásný výhled na celou Plzeň. Uvnitř katedrály je k vidění proslulá Plzeňská madona, vrcholné dílo ve stylu tzv. "krásných madon" českého gotického umění. Vstup na věž 10 až 18 hod za 35 Kč, do katedrály 10 až 16 hod za 25 Kč.

Velká synagoga - jedná se o největší synagogu v České republice, druhou v Evropě a třetí na světě. Byla postavena v letech 1888-1893 v maursko-románském slohu. Často se zde konají také koncerty a výstavy. Návštěvy jsou možné od 10 do 18 hod za základní vstupné 60 Kč.